Památník na osobnosti

    dalším generacím ku paměti, na pamětníky historické chalůpky  č.97

                                                                  Autor : Pavel Foltýn

            Památník na osobnosti chalůpky může být realizován pouze touto formou vzpomínky. 

    

Jan Zemek 

17.6.1920 - 29.10.1998


Jan Zemek  

autorka Olga Vlasáková





Olga Vlasáková

5.5.1934 - 11.7.2015


autoportrét 



"Tetička Měchurová ze Šardic" "Za slovenku"oblékaná paní        ( jak si ji vybavuje Olga Vlasáková z dětství), bydlela v sousedství v brněnských Žabovřeskách. To ona údajně podvědomě ovlivnila estetické vnímání krás prostého lidu. 






Olga Vlasáková:

"Šardický kroj"








Skica způsobu uvázání čepce








"HLINOOHNĚMPALSTVÍ"

Instalace ve sklepě chalůpky 97



 




Anděla Měchurová+Jan Beránek

Zásnubní foto 1900









 Olga Vlasáková "Šardičanka"





Paní Olga Vlasáková obdivuje v Šardicích na silnici před rezidencí výsledky prvních pokusů mladých maléreček ornamentů.




Paní Olga Vlasáková vytvořila portrét i postavu Marie Frolcové při vysypávání ornamentu. Tradice zdobení chodníků při svátečních příležitostech.





Jan Beránek

5.6.1859 - 14.2.1931






Video uloženo Chalůpka 97 :

" Z TOULEK MORAVOU"


Šardický patriot, knihovník, kronikář, vlastivědný nadšenec i amatérský archeolog  Jan Zemek byl přátelský a jak se říká "hlava otevřená". Psal o událostech srdcem a tedy pravdivě, s čímž měl jako kronikář značné těžkosti. Není tedy divu, že veřejnosti bylo lháno o tom, jak kroniku dlouhodobě nepsal. Díky jeho téměř denním apolitickým poznámkám však máme jedinečný doklad o životě v obci s jeho radostmi a starostmi, za téměř celé dvacáté století. Využíval vyprávění mnohých pamětníků, které psal do desítek sešitů, prokládal svými úvahami a doplňoval kresbami. 

Od roku 1995 mi při mém modelování v chalůpce předával  své poznatky historické a etnografické, z nichž čerpám dosud.  

Pan Jan Zemek se dožil náznaku muzea v rezidenci při mé první výstavě zde uskutečněné s mnoha autory podporujícími tím důstojný osud tohoto objektu. Na vernisáži se střetl s manželi Vlasákovými, z čehož vzniklo inspirativní přátelství.


Olga Vlasáková ilustrátorka a malířka, národopisná sběratelka, publicistka. Absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové věnovala celý svůj aktivní život lidové kultuře a tradicím moravského, zejména slováckého venkova. Ve svých kresbách doprovázených popularizačními texty zachycovala kroje, artefakty lidového umění i předměty související se zvykoslovím, zabývala se výtvarnou symbolikou lidové kultury, jídelníčkem, pranostikami, průběhem obřadů a zvyků atd. .

Malovala plakáty národopisných slavností, ilustrovala pověsti a vyprávěnky, portrétovala nositele lidových tradic. Připravila desítky výstav. Texty Olgy Vlasákové se vyznačují odborností a šíří znalostí a vědomostí o lidové kultuře.

Olga Vlasáková dovedla psát zajímavě a poutavě. Z jejích textů i kreseb je patrná vášnivá zaujatost pro krásu, jíž venkovský člověk obohacoval svůj svět. Olga Vlasáková během své tvorby prošla všechny národopisně živé regiony, setkala se se spoustou zajímavých lidí, nositelů tradic, zaznamenávala průběh zvyků a obyčejů a všechno kresebně dokumentovala. V mnoha případech se jí podařilo zdokumentovat i poslední doklady mizejících tradic.

Tvorba Olgy Vlasákové umožňuje současným generacím nahlédnout do života předků a předat jim pozoruhodné poselství obsažené v projevech lidového umění.

Citace textu: Zemřela Olga Vlasáková , Gajdoši z Kopanic

1996 Olga Vlasáková vystavovala v Šardicích , při prvních dnech otevřených dveří rezidence, které jsem realizoval  pro podporu důstojného osudu tohoto objektu. Významně se svým postojem a účastí postarala o popularizaci chátrajícího klenotu, v němž pobýval J. G. Mendel a cíle vytvořit z prostor rezidence kulturně společenské centrum pro účely, díky těmto okolnostem užívané dnes. Občané tak roku 1996 poprvé spatřili prostory doplněné kvalitními výtvarnými díly ze života, bajek a etnografického výzkumu typickými nezapomenutelnou poetičností autorky. 

1996-1998 Olga Vlasáková navštěvuje Jana Zemka. Setkání s panem Zemkem Olga Vlasáková popisuje takto: K panu Janu Zemkovi ze Šardic mne přivedl keramik Pavel Foltýn z téže obce, všestranně tvůrčí člověk, patřící k těm lidem , kteří citlivě vnímají současnost i minulost svého rodného místa.  MK 1/2005 

Inspirativní setkání přerušila k politování všech smrt Jana Zemka v roce 1998. 

1998 Olga Vlasáková publikovala "HLINOOHNĚMPALSTVÍ" Projekt keramických technologií v časopise Malovaný kraj 3/98 zavedl Olgu Vlasákovou do chalůpky. Zde vytvořila reportáž o modelování z poštorenské kameniny, kterou jsem za chalůpků pálil na cca. 1250°C dvěma hořáky, ve 180 litrové peci vlastní konstrukce na kolečkách.

1995-2002 Chalůpka č.97 výtvarným ateliérem Pavla Foltýna

2005 Olga Vlasáková publikuje Lidské dokumenty ze Šardic

Ve všech číslech Malovaného kraje  1-6/2005 představuje neznámou Andělu Beránkovou - Měchurovou píšící v letech 1922-1924 prostým dialektem povídky "ŠARDICKÁ CHASA" 


   "Do Žarošic" je název Olgou Vlasákovou vypodobněného procesí  pro povídku "Žarušická púť" šardické autorky Anděly Měchurové.

" Z TOULEK MORAVOU" 

Roku 2006 opět Olga Vlasáková vystavovala v Šardicích.

 Soubor děl Olgy Vlasákové v rezidenci roku 2006  podpořil dosud nepřekonanou velkolepou výstavu s názvem "Klenoty Šardic" k příležitosti 720 let od první písemné zmínky o obci. Paní Olga Vlasáková rozsahem hodnotných prací vzbudila zájem nositelů folklorních tradic i stařenek, které navštěvovala. Olga Vlasáková vytvořila v Šardicích řadu děl a uskutečnila první etnografickou přednášku. 

Roku 2010 naposled Olga Vlasáková navštívila Šardice.

Olga Vlasáková s manželem Ing.Václavem Vlasákem měla možnost vidět a zpodobnit Šardičanky při činnosti vysypávání ornamentů pískem. Její nadšení ze zájmu mladé generace o převzetí dovedností tvorby ornamentu, zanechalo hezkou vzpomínku na Olgu Vlasákovou v srdcích všech přítomných.

Poznámka autora: 

Výtvarnici paní Olgu Vlasákovou jsem navštěvoval v jejím brněnském bytě, který byl současně atelierem i depozitem až do jejího odchodu do "slavínského" nebe. 

Vytvořil jsem databázi více jak 950 děl, která zde zanechala. Děl, která jsou jejím originálním výtvarným vyjádřením prožívání slováckého roku zdejšího lidu - nositelů tradic.  

Autor: Pavel Foltýn

Památka na osobnost Jana Beránka rodáka z Jičína, významného národopisného sběratele a manžela šardičanky Anděly Beránkové rozené Měchurové je v přípravě. 

Rozsah jeho díla je překvapující.

V souboru 80 textů písní ze Šardic lze nalézt ojedinělé originály .....

Názvy vybraných písní ze Šardic:

"Když jsem šel cestečkú úzkú"

"Nad Šardice je silnica, formani tam nejedú"

"Měla jsem galánů co na trnce květů"

"Sedí straka na zahrádce, povídala dcera matce"

"Přeletěl jest sokol přes keř olivový"

"Vysoká je hora, ešče vyšší skála"

"Ta stará bába taky je ráda"

"První láska je nejlepší, druhá jak oheň pálí"

"A já mám hrušečku planů, půjdu a vylezu na ňu"

"V tech Šardicách na kopečku, sekajů se o děvečku"

"Měl sem já píščalenku o devíti dírkách"

"Není na světě faráře, co by si držel kuchaře"

.....

"Já , -, - celá strápená, já, -, - celá pryč. 

Měla sem milého, už nemám nic"

 Šardice. Zpívá Anděla Měchurová. Zapsal Beránek Jan 1911 ÚEF 

Autor: Pavel Foltýn          



Chalůpka 97 Šardice
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky